Bakliyat Fiyatları

Pilavlık Köftelik Bulgur Fiyatları ne kadar

 

Pilavlık Köftelik Bulgur Fiyatları ne kadar

 

  • Torku Pilavlık Bulgur 1 Kg. 10,50 TL.
  • Duru Pilavlık Bulgur 1000 G. 12,95 TL.
  • Migros İri Pilavlık Bulgur 1000 G. 9,25 TL.
  • Duru Pilavlık Bulgur 2.5 Kg. 29,95 TL.
  • Torku Tane Pilavlık Bulgur 1 Kg. 10,50 TL.
  • Yayla Pilavlık Bulgur 1 Kg. 15,90 TL.
  • Yayla İri Pilavlık Bulgur 1 Kg. 15,90 TL.
  • Noba Pilavlık Bulgur 1000 G. 10,95 TL.

Bulgur Ürün Çeşitleri

Bulgur, insanlığın ilk ‘işlenmiş gıdası’ olarak kabul edilir. Bu açıdan, suni renk yahut lezzet içermeyen buğday ve sudan uygulanan sıhhatli, leziz ve pişirmeye hazır bir besindir. Her Türk ailesi için olmazsa olmaz tahıllardan bir tanesidir. Bir yahut daha çok buğday tanesinin kısmen kaynatılması, öğütülmesi ve kurutulması ile elde edilir. Bu besin ile ilgili en iyi şey, çok yönlü bir tahıl olmasıdır. Yüksek lif içeriği sebebiyle bu besin hazım için de çok faydalıdır. Şişkinlik yahut kabızlığa yatkınsanız, yalnızca diyetinize bulgur ilave etmek problemi çözecektir. Bir başka hoş yanı şayet düşük glisemik indeksli gıdalar listesinde yer almasıdır. Kan şekerinde ansızın yükselmelere niçin olmadığı için şeker hastaları için iyi bir seçimdir.

Bulgur Nedir Faydaları Nelerdir

Bulgurlar, yalnızca su ve buğdaydan meydana gelen, yıkama, kaynatma, kurutma, soyma, öğütme ve değişik büyüklükteki tanecikleri bölme ile elde ettikleri bir üründür. Tahıl kümeleri, besin piramidinin tabanında bulunan mineraller tarafından varlıklı, mühim ve ucuz bir karbonhidrat kaynağıdır. Bulgur bunun beraberinde seri grubu için de kıymetli bir besin maddesidir.

Bulgur faydaları E vitamini ve başka mineralleri taşımasından ötürü çoktur. Bu açıdan bulgur kolesterolü azaltır ve kg verilmesine yardım eder. Bunun beraberinde kan şekerini dengeler ve kabızlığı engel olur. Demir kaynağı olması şayet al kan hücreleri için önemlidir. Tüm bu nedenlerden ötürü bulgur kullanımının tertipli olarak yapılması lazım olur.

Bulgur Çeşitleri

Bulgur türleri 3 değişik şekilde karşınıza çıkmaktadır. Bunlar sarı bulgur, kahverengi bulgur ve kepekli olmak suretiyle 3’e ayrılmıştır. Sarı bulgur dünyada en çok tüketilen bulgurdur. Kahverengi bulgurun tadı ve rengi başka bulgurlardan farklıdır fakat kıvamı dahi yumuşaktır. Bu açıdan bu bulgur çeşidi ham köftelik bulgur biçiminde de bilinmektedir. Kepekli bulgur, normalden azıcık daha düşük biriken buğdayın üst tabakasının çıkarılmasıyla elde edilir. Diğer bulgur türlerinden daha çok kepek içerdiğinden bu yolla adlandırılır.

Diğer bulgur çeşitlerine göre daha çok lif içeren bu bulgur, kg vermek isteyenler için beslenme eksperleri tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Pilavlık bulgur şayet, pilav yapımı için tercih edilmektedir. Bu açıdan Türkiye’de ve dünyada en meşhur ve bilindik bulgurdur. Bu belirtiler, pilav, dolma ve çorba için kullanmak mümkün. Bunun beraberinde aşurelik bulgur, aşure yapacak şahıslar tarafından tercih edilmektedir. Bu açıdan epey çok bulgur çeşidi vardır ve yemeğe göre tercihler değişmektedir.

Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Bulgur nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek için bulgur ile uygulanan yemeklerin tariflerine bakmanız lazım olur. Çünkü tüm bulgur yemekleri değişik şekilde yapılır. Bunun için şayet ilk olarak hangi bulgur yemeğini yapacağınıza karar vermelisiniz. Sonrasında lüzumlu olan bulgur cinsini satın alarak tarife elverişli bir şekilde yemek hazırlayabilirsiniz.

Bulgur İçeriği – Besin Değerleri

Bulgur içeriği besin değerleri sağlığınız için önemlidir. Bu açıdan bulgurun içinde lif, E vitamini, potasyum, magnezyum ve selenyum vardır. Bunun beraberinde folik asit tarafından de varlıklı olan bulgur, B vitamini, karbonhidrat, protein tarafından de varlıklıdır. Böylelikle bulgur tüketerek sıhhatli ve canlı kalabilirsiniz.

Sağlıklı ve Lezzetli Bulgur Ürünleri

Sağlıklı ve leziz bulgur ürünleri daha hoş yemekler yapmanıza yardım eder. Doyurucu bir özelliği olan bu mamüller, besleyici oldukları için de pekçok şahıs tarafından kullanılır. Böylelikle leziz bir yemek yiyerek hem karnınızı doyurabilir üstelik sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bulgur ile En Çok Yapılan Yemekler

Bulgur ile en çok uygulanan yemekler listesinin ilk esnasında bulgur pilavı ve kısır vardır. Pek çok ailenin sofrasını süsleyen bu yemekler, sık sık uygulanan bir yemektir. Bunun beraberinde fellah köftesi, mercimek köftesi, Antep köftesi, içli köfte, bulgurlu patates köftesi, sarımsaklı köfte ve yoğurtlu bulgur köftesi gibi köfte yemeklerinin de anne malzemesi bulgurdur. Ayrıca pirpirim aşı, bulgurlu sarma, bulgur salatası, börülceli bulgur pilavı gibi yemekler de sık sık yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu