Bakliyat Fiyatları

Toz Şeker fiyatları ne kadar

 

Toz Şeker fiyatları ne kadar

 

  • Migros Toz Şeker 1 Kg. 7,70 TL.
  • Migros Toz Şeker 3 Kg. 22,25 TL.
  • Doğuş Toz Şeker 5 Kg. 41,50 TL.
  • Doğuş Toz Şeker 1 Kg. 9,50 TL.
  • Doğuş Toz Şeker 3 Kg. 27,95 TL.
  • Torku Şeker Tanesi Toz Şeker 5 Kg. 51,95 TL.
  • Torku Şeker Tanesi Toz Şeker 1 Kg. 11,50 TL.
  • Torku Toz Şeker 3 Kg. 32,95 TL.

Üretimde sorun yok

Toz Şeker fiyatları ne kadarTürkiye’de yıllık ortalama 3 milyon ton civarında şeker üretiliyor. 2020 yılında 23 milyon ton şekerpancarı üretilirken 2021’de bu üretim , Türkiye İstatistik Kurumu’nun tahminine göre yüzde 15,3 oranında azalarak 19.5 milyon tona geriledi. Ancak bugün yaşanan şeker krizinin pancar üretiminden kaynaklanmıyor. Tamamen şeker fiyatı politikasından kaynaklanıyor. Şekerpancarı üretimindeki kaybın etkilerinin yılbaşından sonra hissedilmesi bekleniyor.Toz Şeker fiyatları ne kadar ..

Fiyatlar 2 yıldır baskı altında tutuluyor

Kamu fabrikaları fiyatları artırmayınca, kooperatif fabrikaları ve özel sektör fabrikaları zarar etmemek için artan maliyetleri fiyata yansıtarak önce yüzde 25, daha sonra doğalgaz ve enerji başta olmak üzere diğer giderlerin artması ile yüzde 16 daha zam yaptı. Böylece özel sektörün sattığı şekerin çuvalı 305 liraya yükseldi. Türk Şeker ise çuvalını 210 liradan satmaya devam ediyor. Böyle olunca piyasada Türk Şeker’in ürününe büyük talep olmaya başladı. Türk Şeker bu talebi karşılayamadığı için piyasada şeker sıkıntısı varmış gibi bir görünüm ortaya çıktı. Yani şeker miktarı ile ilgili sıkıntı yok. Fiyat politikası nedeniyle Türk Şeker’e yoğun talep var, özel sektör ve kooperatif fabrikalarının şekerine ise talep yok denecek kadar az. Türk Şeker maliyetleri fiyata yansıtsa bu sorun çözülür.”

Türk Şeker’e göre; sıkıntı yok

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.(Türk Şeker) Genel Müdürü Mücahit Alkan şekerle ilgili bir kriz olmadığını ancak özel sektörün yüksek fiyat politikası nedeniyle kendilerinin ürettiği şekere yoğun talep oluştuğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:” Şu anda şekerde bir sıkıntı yok. Biz bu konuda bir basın bülteni de yayınladık. Fiyatlama farkından dolayı bize yönelik bir talep artışı yaşanıyor. Biz de elimizden geldiğince bunu karşılamaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz Türk Şeker her yıl bilançosunu kapattığında görev zararları gündem oluyor.

 

Şeker stoku iddialarına yanıt

Bu değerlendirmenin şekere zam olarak algılanmasının yanlış olacağını belirten Alkan: “Bir adım atılacak. Ama bu şeker fiyatları artacak diye algılanmamalı. Elimizdeki veriler, maliyetler hepsi değerlendirilecek ve bir adım atılacak. Bu da tamamen sayın Bakanımızın yetkisinde olan bir durum. Fakat bazılarının iddia ettiği gibi “elindeki şekeri tutuyor, yüksek fiyatla satsın” diye bir durum kesinlikle söz konusu değil. Biz öyle bir şey yapsak şekerin kilosu 12- 13 liraya çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu